AEROLIFE

Moroccan Tour 2013

Den třetí (Eperney-Tours)

Po absolvování 800 km dlouhé cesty z Hamburku do Épernay přes Verdun máme v plánu pokračovat k Atlantskému oceánu, do města Biscarrosse. Ale jak už to tak bývá, v letectví plány sedí pouze na papíře...

Ráno nás probouzí sluneční paprsky pronikající do našeho pokoje. Venku je jasná modrá obloha, teploměr již z rána ukazuje neúprosných 28 °C. V plánu máme let dlouhý přes 600 km a tento pohled nás naplňuje optimismem. Kontrola meteo map nás však velmi rychle umírňuje - od západu bude postupovat studená fronta, která se nyní nachází nad Atlantikem a odpoledne má dosáhnout pobřeží Francie - zaručeně bychom se tedy setkali s pásem bouřek, který s sebou pravděpodobně ponese.

Rozhodujeme se tedy odletět pouze první etapu cesty z Épernay do Tours podél řeky Loiry, kolem které se nachází mnoho proslulých a překrásných zámků. Teprve tam se rozhodneme dle aktuální situace, jak postupovat dál. Vychutnáváme si tedy ranní croissant, platíme za hotel a vyrážíme na letiště.

Letadlo máme připravené již z minulého dne, protože po zkušenostech z Verdunu již vždy plníme ihned, jak je to možné. Spouštíme, na air-to-air frekvenci oznamujeme své úmysly a během několika minut se vznášíme horkým, ospalým ránem. Zdejší travnatá dráha je dlouhá 1 200 metrů ale i přes to je velmi dobře udržovaná. Rozhlížíme se po okolí. Kam oko dohlédne, je možné spatřit vinice.

Ze snění nás však rychle vytrhává hlas řídícího - oznamuje nám, že prakticky všechny dotčené vojenské prostory na trati jsou aktivní. Rozhodujeme se pro jejich podlétnutí a v dáli se již rýsuje obrys středověkého města Provins a jeho pevnosti. Klesáme do bezpečné výšky a kocháme se. Pohled z výšky na historické centrum v pozadí s majestátnou pevností vskutku bere dech. Dále pokračujeme údolím Loiry, dokud nenarazíme na zámek Sully-sur-Loire. Z dálky vypadá jako namalovaná kulisa. Dalším zámkem na cestě je slavný Chambord, fotíme jej a pokračujeme k poslední pamětihodnosti, zámku Chenonceaux, který byl vystaven přímo přes řeku Loiru, která skrze něj protéká.

Z pohádkové atmosféry nás však začíná vyrušovat nyní již zatažená obloha s občasnou přeháňkou. Pokračujeme tedy nejkratší cestou do Tours, řídící je zde velmi ochotný, a tak za několik minut v sílícím větru přistáváme. Kontrolujeme radar, zdá se, že jádra bouřek jsou izolovaná a zatím se nenachází na naší trati. Nejbližší jsou nad Španělskem. Zatímco na okruh odlétá skupina Alphajetů, my plníme letadlo a provádíme briefing na druhou část trati. Ještě jednou kontrolujeme radar a na snímcích s časovým rozdílem 15 minut se najednou objevil pás bouřek přímo na naší trati. Nevíme, jestli to byla chyba radaru, nebo se skutečně vyvinul během tak krátké doby, každopádně jsme rádi, že jsme tuto kontrolu provedli a odcházíme ukotvit letadlo. Prohlídku Tours pro tentokrát vynecháme, hledáme hotel nejblíže letišti a odcházíme se ubytovat.

Fotogalerie

About us Contact