AEROLIFE

Eurotrip 2012

První etapa - Praha – Leutkirch

Den odletu (20. 6. 2012) se nám trochu zkomplikoval několika logistickými chybami, měli jsme v plánu vzlétnout ve 12h, podařilo se nám to ale až kolem třetí hodiny odpoledne.

Vzhledem k pětihodinové trase s mezipřistáním to opravdu není ono, lepší je si ponechat opravdu několikahodinovou rezervu, hrozí-li nebezpečí, že se setkáte se soumrakem. Před tím jsme vyplnili letové plány na obě etapy letu najednou. Před odletem do zahraničí je samozřejmě nutné naučit se vyplnit letový plán správně včetně předpokládaných přeletů hranic a FIR, což není nic složitého, ale často se podceňuje. Při letu do frankofonních zemí, to zejména Francie, není k zahození se názvy polí naučit i francouzsky, stalo se nám, že jsme museli vyplnit elektronický letový plán, který byl jinak strukturovaný a popsaný pouze francouzsky, v angličtině se nám ho získat nepodařilo.

Samotná první etapa letu však probíhala bez komplikací, letový plán máme podaný rovnou na obě etapy letu. Po vzletu z Letňan pokračujeme dále na výstupní bod Romeo a po plánované trase přes Röding VOR, Pfaffenhofen, letiště Tannheim až do Leutkirchu (EDNL). Občas je potřeba se vyhnout některému z omezených prostorů, jejichž aktivaci lze snadno ověřit na „Info frekvencích“, konkrétně Praha Info, poté München Information. Němečtí řídící jsou maximálně ochotní a zpravidla automaticky předávají informace o provozu a prostorech v plánované trati letu. Pro případ, že se však nepodaří s nějakým stanovištěm navázat spojení, není špatné mít informace o aktivaci prostorů zjištěné již před letem. Při letu na některá z menších letišť je dobré kouknout do AIPu, jestli nejsou PPR (Prior permission required), tedy jestli nevyžadují ohlášení příletu předem. Zejména poté v Anglii je takovýchto letišť většina. Leutkirch tento požadavek nemá, přesto jedním telefonátem nic nezkazíte a budete mít jistotu. Afisák mluví plynule anglicky a přistání samotné probíhá bez nejmenších problémů, AVGAS tankujeme za 2,62€/l, přistání stojí 11€. Po drobné komplikaci s platebními kartami vzlétáme asi za hodinu k finální etapě dnešního dne do Annemasse u Genevy.

Fotogalerie

About us Contact